wtorek, 20 wrzesień 2011 11:20

Plantatorzy owoców zamierzają wybudować cztery regionalne centra skupu

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Obciążeni hipotekami za inwestycje kapitałowe, chorwaccy plantatorzy owoców szukają potencjalnych inwestorów, którzy podejmą się wybudowania centrów logistycznych obsługujących zarówno skup, jak i magazynowanie owoców oraz warzyw. Oczekują wsparcia finansowego z funduszy europejskich i twierdzą, że zainteresowanych inwestorów nie brakuje.


Całkowita pojemność ULO chłodni (charakteryzujących się niskim poziomem natlenienia) w centrach skupu owoców i warzyw na terenie Chorwacji wynosi od 40 do 42 tysięcy ton, a według szacunków agronoma Frana Ivkovicia, biorąc pod uwagę dotychczasowe inwestycje w sady, za dwa - trzy lata będzie potrzeba chłodni ULO o łącznej pojemności od 100 do 120 tysięcy ton. Ivković jest także vice prezesem Chorwackiej spółdzielni plantatorów owoców, która jest pomysłodawcą inicjatywy dotyczącej budowy czterech regionalnych centrów skupu wyposażonych w chłodnie.

Ponieważ chorwaccy plantatorzy owoców są obciążeni hipotekami za inwestycje kapitałowe, szukają potencjalnych inwestorów, którzy podejmą się sfinansowania wyżej opisanych projektów, a oczekują także wsparcia finansowego ze stron Unii Europejskiej na wzór polskich producentów. - Jabłka w chłodniach ULO mogą być przechowywane do jednego roku. Jeżeli nas dotknie klęska żywiołowa, podobnie jak w tym roku, nie zapełnimy nawet istniejących chłodni, ale musimy być przygotowani na sytuację optymalną - twierdzi Ivković.

7 centrów Agrokoru
Największa liczba chorwackich centrów skupu należy do firmy Agrofructus - jednej z firm wchodzących w skład kombinatu Agrokor. Agrofructus specjalizuje się w uprawie owoców i warzyw, a także ich skupie i sprzedaży. W Chorwacji firma jest w posiadaniu 7 dużych centrów skupu zlokalizowanych w dolinie Neretwy, okolicy Zadaru, w Czakowcu, Dugim Selu, Donjim Miholjcu, Lozanie, Wirowiticy i Lipowcu. W centrum skupu w Dugim Selu, na przykład pojemność komór ULO wynosi 10.500 ton.

Poza Agrokorem, centra skupu z chłodniami posiadają firmy: Gomolava, Fragaria i TMR Paško. Gomolava wybudowała w 2004 r. w Ivanić Gradzie ULO chłodnię o całkowitej pojemności 6500 ton.

Ivković uważa, że w Chorwacji istnieją firmy zainteresowane wybudowaniem nowych centrów logistycznych obsługujących skup i magazynowanie owoców i warzyw. Wśród nich są takie firmy jak Zagreb-Montaža, ale i inni przedsiębiorcy, którzy od plantatorów wymagają informacji o opłacalności takich inwestycji. Potencjalny inwestor niedawno zainteresował się możliwością budowy centrum logistycznego w strefie ekonomicznej w Križu, na południowy wschód od Zagrzebia.

Koszty magazynowania
Prezes firmy Zagreb-Montaž Željko Dražić poinformował, że prowadził rozmowy z przedstawicielami Chorwackiej spółdzielni plantatorów owoców, ale że jego firma może się włączyć do projektu wyłącznie w charakterze klasycznego wykonawcy. Ponieważ w kontekście budowy centrów mówi się o funduszach unijnych, Dražić podkreśla, że zarówno pomysłodawcą projektu jak i inwestorem mogą być wyłącznie stowarzyszenia plantatorów, nie zaś przedsiębiorstwa budowlane.

Według informacji Ivkovicia, wkład w przechowywanie produktów w ULO chłodniach wynosi około 1 euro za kilogram, a żeby chłodnia była opłacalna potrzebna jest minimalna pojemność całkowita wynosząca od 10 do 15 tysięcy ton, co wymaga nakładów w wysokości od 10 do 15 milionów euro.

- Im większa pojemność chłodni, tym niższe koszty magazynowania. Za granicą buduje się chłodnie o pojemności od 20 do 30 tysięcy ton, wówczas koszt magazynowania jabłek wynosi od 40 do 50 lip za kilogram. W Chorwacji chłodnie są mniejsze, więc koszt magazynowania to przeważnie około 1 kuny za kilogram - mówi Ivković, ale natychmiast dodaje, że całkowita krajowa produkcja jabłek, podobnie jak innych owoców, wynosi jedynie 40 tysięcy ton.

Ivković twierdzi także, że latem tego roku, kontaktowali się z nim importerzy z Rosji, którzy chcą sprowadzać 140 ton brzoskwiń tygodniowo, tylko na potrzeby Moskwy (sic!). Kiedy kontaktował się z krajowymi producentami, odpowiedzieli mu, że mogą zebrać owoce tylko na jeden taki transport. W związku z tym Rosjanie zrezygnowali ze współpracy.

Źródło: zagrzeb.trade.gov.pl, Business.hr 15.09.2011 

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.