środa, 01 czerwiec 2011 13:47

Wiosenna ocena upraw rolnych

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wstępnie szacuje się, że w bieżącym roku powierzchnia zasiewów zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi jest nieco mniejsza od ubiegłorocznej i wynosi blisko 8,1 mln ha (zmniejszenie o ok. 0,4 proc.).


Według wstępnych szacunków nastąpiło również zmniejszenie powierzchni uprawy rzepaku i rzepiku ogółem o ok. 12,5 proc. do blisko 0,7 mln ha oraz powierzchni buraków cukrowych o 2,2 proc. do ok. 195,5 tys. ha.

Straty
Straty zimowe i wiosenne w powierzchni zasiewów zbóż ozimych w bieżącym roku były dość wysokie i sięgały od 1,0 proc. dla pszenicy do 2,6 proc. dla jęczmienia. Znacznie większe straty odnotowano w uprawach rzepaku i rzepiku ozimego. Wyniosły one w bieżącym roku15,7 proc. areału zasiewów.

Szkodliwe przymrozki
Duże szkody w uprawach rolnych i ogrodniczych spowodowały przymrozki, które wystąpiły w I dekadzie maja br. (lokalnie do minus 11oC) szczególnie w województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, świętokrzyskim, pomorskim, dolnośląskim i lubuskim.

Zasiew rzepaku gorszy
Stan zasiewów zbóż ozimych i rzepaku ozimego w połowie maja br. był gorszy niż
w analogicznym okresie roku ubiegłego. Ocena stanu zasiewów zbóż jarych i rzepaku jarego była również niższa od ubiegłorocznej, a także niższa od oceny z 2009 r.

Co na to wpłynęło?
Na wiosenną ocenę stanu upraw rolnych wpływ miały następujące czynniki:
• słabszy stan upraw ozimych przed ich wejściem w stan zimowego spoczynku na jesieni 2010 r. Rośliny niedostatecznie rozkrzewione i w słabszej kondycji nieco gorzej zniosły ekstremalne warunki w zimie 2010/2011 r.,
• występujące w styczniu i lutym silne wiatry miejscami odsłaniające rośliny z pokrywy śnieżnej przy ujemnych temperaturach powietrza powodowały wysmalanie ozimin,
• niekorzystny przebieg warunków atmosferycznych w lutym 2011 r., gdy po znacznym wzroście temperatury powietrza powodującym zaniknięcie pokrywy śnieżnej i rozmarzanie gleby nastąpił długotrwały okres znacznych spadków temperatury przy gruncie, dochodzących nawet do -29 o C. Przy braku dostatecznej okrywy śnieżnej dochodziło do uszkadzania roślin uprawnych,
• niekorzystne warunki atmosferyczne w I dekadzie maja 2011 r. (spadki temperatury i rejonami obfite opady śniegu) powodowały uszkodzenia upraw a nawet przełamywanie roślin.

Źródło: stat.gov.pl Główny Urząd Statystyczny „Badanie Produkcji Roślinnej" (czerwiec 2011)

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.