piątek, 29 lipiec 2011 08:18

Powódź nie dosięgnie Żuław

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

20 lipca 2011 r. podpisano umowy o dofinansowanie dla dwóch spośród sześciu projektów przygotowywanych w ramach programu ochrony Żuław od powodzi. Realizacja projektów ochroni przed powodzią ponad 100 tysięcy mieszkańców Gdańska i Elbląga oraz okolicznych miejscowości.


Inwestycje będą realizowane w ramach Działania 3.1 Retencjonowanie wody i zapewnienie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego, Programu Infrastruktura i Środowisko. Dzięki tym umowom wykorzystanie środków unijnych w Działaniu znacząco wzrosło – rozdysponowano już prawie 507 mln złotych.

Cel i spodziewane efekty
Celem programu ochrony Żuław jest odbudowa i modernizacja systemu ochrony przeciwpowodziowej dorzecza Dolnej Wisły. Efektem będzie poprawa bezpieczeństwa powodziowego zarówno mieszkańców i ich majątku, jak i infrastruktury publicznej. Przyczyni się to także do zwiększenia pewności prowadzenia działalności gospodarczej na tym rozległym terenie, w znacznej części położonym w trudnych warunkach geograficznych, to jest poniżej poziomu morza. Rezultat ten zostanie uzyskany w wyniku podwyższenia bezpieczeństwa wałów przeciwpowodziowych, zabezpieczenia sprawnego funkcjonowania systemu odwodnieniowego, a także poprzez utrzymanie odpowiednich głębokości w nurcie Wisły i budowę systemów monitorowania.

Zabezpieczenie przed powodzią Gdańska
Pierwszy projekt programu ochrony Żuław to: Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław - Etap I - Miasto Gdańsk. Całkowita wartość projektu to ponad 154 mln złotych, w tym wsparcie ze środków Funduszu Spójności wynosi ponad 131 mln złotych. Projekt obejmuje odbudowę infrastruktury i udrożnienie kanału Raduni na odcinku Gdańska. Inwestycja zabezpieczy mieszkańców Gdańska oraz ujęcie wody Lipce.

Ochrona Elbląga
Drugi z projektów, dla którego podpisano umowę w lipcu 2011 r., to: Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław - Etap I – Miasto Elbląg. Całkowita wartość tego projektu szacowana jest na przeszło 42 mln złotych, w tym środki z Funduszu Spójności to blisko 36 mln złotych. Zakres projektu obejmuje przebudowę infrastruktury przeciwpowodziowej w rejonie rzeki Elbląg i Polderu Nowe Pole - Zatorze. Ponadto planowany jest system monitorowania, który jednocześnie pozwoli na odpowiednio wczesną prognozę nadejścia powodzi.

Do tej pory zawarto już 10 umów dotyczących ochrony przeciwpowodziowej. W drugiej połowie roku planowane jest podpisanie kolejnych umów.

Źródło: funduszeeuropejskie.gov.pl (lipiec 2011) 

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.