wtorek, 22 luty 2011 10:10

Porozumienie branżowe tuż tuż

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 

Istnieje realna szansa, że tzw. rozporządzenie zastępcze przygotowane przez ministra rolnictwa ureguluje sporne sprawy pomiędzy plantatorami buraków a koncernami cukrowymi. Koncernom nie podoba się, że ceny buraków najprawdopodobniej pójdą w górę. Z kolei minister rolnictwa grozi, że jeśli strony się nie dogadają, to projekt rozporządzenia trafi do kosza. Minister Marek Sawicki nakłania obie strony do podpisania tzw. porozumienia branżowego.

 

 

Plantatorzy buraków cukrowych nie kryją prawdziwego zadowolenia. Według nich, ich dotychczasowe starania wreszcie przyniosły efekt, ponieważ pojawiła się szansa, że cukrownie zgodzą się podpisać Porozumienie Branżowe. - Trzy lata wojowaliśmy, aby powstało porozumienie branżowe. To rozporządzenie daje to, co jest zawarte w rozporządzeniach unijnych, czyli także to, o co my walczyliśmy. To jest ten średni pułap, który należy się plantatorowi – powiedział dla Agrobiznesu Stanisław Barnaś, prezes Krajowego Związku Producentów Buraka Cukrowego.

 

W Unii Europejskiej rynek cukru podlega ścisłym regulacjom. Ustalone są z góry nie tylko ceny, ale także warunki dostaw. Przykładowo, jeden z przepisów mówi o tym, że jeśli dojdzie do sytuacji, gdy ceny cukru są wyższe od ceny referencyjnej, to cukrownie dzielą się z rolnikami powstałą nadwyżką po połowie. Niestety ten przepis jest martwy, ponieważ cały czas nie ma porozumienia branżowego. Ta sytuacja zaczęła się zmieniać po nowelizacji Ustawy o Agencji Rynku Rolnego. Dzięki temu mógł powstać projekt rozporządzenia zastępczego.

 

Przedstawiciele cukrowni twierdzą z kolei, że ten projekt rozporządzenia jest skrajnie niekorzystny dla branży cukrowniczej. Uważają wręcz, że w dłuższej perspektywie produkcja buraka cukrowego w Polsce będzie bardzo utrudniona. Szacują także, że jeśli takie rozporządzenie wejdzie w życie, to ceny skupu wzrosłyby aż o 7-8 euro za tonę. Takie informacje bardzo cieszą plantatorów, którzy być może wreszcie odrobią swoje dotychczasowe straty.

 

Źródło: Agrobiznes

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.