czwartek, 22 grudzień 2011 12:53

Buraki cukrowe – podsumowanie roku

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Do siewów buraków cukrowych przystąpiono w bieżącym roku wyjątkowo wcześnie, już pod koniec II dekady marca. W marcu zasiano około 60% areału uprawy, a siewy buraków cukrowych prowadzono do połowy kwietnia zwłaszcza w rejonach o nadmiernie uwilgotnionych glebach.


W bieżącym roku ze względu na uszkodzenia przymrozkowi występujące na początku maja szczególnie w Wielkopolsce i na Kujawach konieczne było prowadzenie przesiewów. Szacuje się, że rolnicy dokonali powtórnych siewów na około 3,6 tys. ha plantacji. Przesiane plantacje, mimo początkowego opóźnienia we wzroście, szybko i dynamicznie się rozwinęły.

Na ogół dobre uwilgotnienie gleby i wzrost temperatury powietrza w II połowie maja i w czerwcu korzystnie wpłynęły na dobre wschody buraków cukrowych również na plantacjach z opóźnionym siewem. Nadmierne opady deszczu pod koniec czerwca i w lipcu powodowały jednak podtapianie plantacji i pogarszanie warunków wegetacji buraków cukrowych. Stan plantacji pogarszał się ze względu na utrudnienia w chemicznym zwalczaniu chwastów, prawidłowym nawożeniu i ochronie roślin przed chorobami i szkodnikami.

Warunki pogodowe we wrześniu i październiku sprzyjały wzrostowi masy liści i korzeni, a także gromadzeniu cukru w korzeniach. Powierzchnia uprawy buraków cukrowych w br. wynosi około 203,5 tys. ha i jest o 1,4% mniejsza od ubiegłorocznej oraz mniejsza o 31,7 % od średniej powierzchni z lat 2001-2005.

Szacuje się, że plony buraków cukrowych wyniosły 556 dt/ha i będą o 145 dt/ha (o 35,3%) wyższe od średnich plonów z lat 2001-2005. Na uzyskanie bardzo wysokich plonów wpłynął korzystny przebieg pogody dla wzrostu korzeni pod koniec wegetacji. Zbiory buraków cukrowych szacuje się na ok. 11,3 mln t. tj. o ok. 0,9 mln t. o 7,5% mniej w porównaniu do średnich zbiorów z lat 2001-2005. Jeszcze we wrześniu buraki cukrowe znajdowały się w fazie intensywnego przyrostu masy co przy dobrym nasłonecznieniu i dobrym uwilgotnieniu gleby powodowało szybki przyrost masy korzeni oraz zwiększanie zawartości cukru w korzeniach. Wysoka obsada roślin na 1 ha wynosząca ponad 95 tys. korzeni oraz dobra zdrowotność plantacji i duża polaryzacja cukru pozwoliła uzyskać wysoką produkcję cukru.

 


Źródło: stat.gov.pl GUS „Badanie Produkcji Roślinnej. Wynikowy szacunek głównych ziemiopłodów roślinnych i ogrodniczych w 2011 r." (grudzień 2011) 

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.