wtorek, 28 czerwiec 2011 13:17

Przetwory rybne na kontroli

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Zgodnie z Rocznym ramowym planem kontroli Inspekcji JHARS na 2011 rok w I kwartale wszystkie wojewódzkie inspektoraty JHARS (oprócz WIJHARS w Opolu i Wrocławiu) przeprowadziły kontrolę jakości handlowej przetworów rybnych.


Celem kontroli było sprawdzenie jakości handlowej przetworów rybnych: ryb wędzonych, solonych i mrożonych, konserw, prezerw i marynat rybnych z uwzględnieniem produktów z grupy Premium na zgodność z obowiązującymi przepisami oraz deklaracjami producentów.

 

Co stwierdzono?
W toku działań kontrolnych stwierdzono, że 12,2 proc. skontrolowanych partii przetworów rybnych poddanych badaniom fizykochemicznym posiadało jakość handlową niezgodną z obowiązującymi przepisami oraz deklaracjami producentów, natomiast 31,3 proc. skontrolowanych partii było nieprawidłowo oznakowanych.

W I kwartale b.r. wykazano również 2,0 proc. przetworów rybnych o nieprawidłowych cechach organoleptycznych. Parametry fizykochemiczne przetworów rybnych z grupy Premium zakwestionowano w przypadku 4,0 proc. partii ryb wędzonych poddanych kontroli.

W grupie produktów Premium nieprawidłowe oznakowanie posiadało 3,3 proc. partii konserw rybnych i 1,8 proc. partii ryb wędzonych poddanych kontroli w przedmiotowym zakresie.

Wyniki kontroli w zakresie jakości handlowej przetworów rybnych (w tym konserw i marynat rybnych oraz ryb mrożonych), przeprowadzonej w I kwartale 2010 r. wykazały nieprawidłowości w zakresie parametrów fizykochemicznych w 20,0 proc. skontrolowanych partii.

Najczęściej kwestionowane
Grupą asortymentową najczęściej kwestionowaną były konserwy rybne, tj. 30,8 proc. partii konserw rybnych skontrolowanych nie spełniało deklaracji producenta w przedmiotowym zakresie. Dla porównania w przypadku ryb mrożonych wykazano nieprawidłowości odnośnie 9,7 proc. skontrolowanych partii ryb mrożonych.

Podczas kontroli ryb wędzonych i solonych oraz konserw i marynat rybnych w III kwartale 2010 r. kwestionowano parametry fizykochemiczne 17,4 proc. skontrolowanych partii. Badania laboratoryjne wykazały nieprawidłowości w przypadku 36,4 proc. partii skontrolowanych marynat rybnych, a skontrolowane partie ryb wędzonych zakwestionowano w przypadku 7,3 proc.

Przetworzone i nieprawidłowe
Na podstawie powyższego można zauważyć, że produkty rybne poddane w czasie produkcji złożonym procesom technologicznym, np. marynaty rybne, mającym na celu przedłużenie ich trwałości, umieszczone w szczelnych opakowaniach z dodatkiem warzyw, oleju i przypraw, wykazują większy procent nieprawidłowości w zakresie parametrów fizykochemicznych w porównaniu do przetworów rybnych, przetworzonych w mniejszym stopniu tak jak ryby wędzone czy mrożone.

Z uwagi na różnorodność asortymentową, występującą podczas kontroli w poszczególnych kwartałach, nie można jednoznacznie określić tendencji jakie rysują się w zakresie jakości handlowej przetworów rybnych.

Kary
W związku z zaistniałymi nieprawidłowościami w zakresie jakości handlowej przetworów rybnych, wojewódzkie inspektoraty JHARS zastosowały następujące sankcje:
- 14 decyzji administracyjnych, w tym:

  • 2 decyzje nakładające kary pieniężne z tytułu wprowadzania do obrotu zafałszowanych artykułów rolno – spożywczych na kwotę 4 000 złotych,
  • 2 decyzje nakładające kary pieniężne z tytułu wprowadzenia do obrotu artykułów rolno-spożywczych nieodpowiadających jakości handlowej na łączną kwotę 1 500 złotych,
  • 10 decyzji nakazujących poddanie art. rolno-spożywczego zabiegom prawidłowego oznakowania,

- 34 zalecenia pokontrolne.

Źródło: ijhar-s.gov.pl Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (czerwiec 2011)

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.