czwartek, 30 czerwiec 2011 10:08

Bakteryjna kanciasta plamistość ogórka

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Na plantacjach ogórka stwierdzono pierwsze objawy występowania bakteryjnej kanciastej plamistości ogórka. Obecne warunki pogodowe bardzo sprzyjają rozwojowi choroby.


Pierwsze objawy choroby są już widoczne w fazie 2-3 liści właściwych. Obserwacje nasilenia choroby prowadzić należy w okresie wegetacji do momentu pełnej dojrzałości owoców.
Rozwojowi patogenu sprzyja wysoka wilgotność powietrza, ciepło (optymalna temp. 24-27°C) oraz długotrwałe zwilżenie roślin rosą.

Zalecenia
Zwalczanie jest konieczne niezależnie od nasilenia choroby na plantacjach odmian podatnych. Prawidłowa ochrona szczególnie ważna jest w początkowej fazie wzrostu ogórków.

W celu ochrony roślin ogórka przed bakteryjną kanciastą plamistością należy zastosować zabiegi chemiczne po wystąpieniu pierwszych objawów choroby. Kolejne zabiegi powtarzać co 7-10 dni w zależności od nasilenia choroby. W sezonie wegetacyjnym wykonać 2-3 zabiegi. Termin wykonania zabiegu musi uwzględniać karencję środka ochrony roślin.

Czynniki ograniczające wystąpienie choroby:

  •  2 – 3-letnia przerwa w uprawie ogórka na tym samym polu
  •  wysiew zdrowych, zaprawionych nasion
  •  uprawa odmian tolerancyjnych na tą chorobę
  •  uprawa gorczycy jako przedplon.


Środki ochrony roślin
Informacje o środkach ochrony roślin dopuszczonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi do obrotu i stosowania w Polsce są dostępne pod adresem: http://www.minrol.gov.pl > Informacje branżowe > Produkcja roślinna > Ochrona roślin.

Dodatkowe zalecenia i uwagi
Zaleca się wykonywać zabiegi środkami ochrony roślin z uwzględnieniem stosowania w pierwsze jkolejności metod biologicznych, agrotechnicznych, hodowlanych lub integrowanej ochrony roślin.

Zgodnie z ustawą o ochronie roślin:

  •  Można stosować wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu oraz zgodnie z etykietą-instrukcją stosowania, ściśle z podanymi w niej zaleceniami, oraz w taki sposób, aby nie dopuścić do zagrożenia zdrowia człowieka, zwierząt lub środowiska.
  •  Środki ochrony roślin stosuje się sprzętem sprawnym technicznie.
  •  Zabiegi przy użyciu środków ochrony roślin w produkcji rolnej i leśnictwie mogą być wykonywane przez osoby, które ukończyły szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin i posiadają aktualne zaświadczenie o ukończeniu tego szkolenia.
  •  Posiadacze gruntów, na których prowadzone są zabiegi ochrony roślin, są obowiązani do prowadzenia ewidencji tych zabiegów i przechowywania jej co najmniej przez okres 2 lat od dnia wykonywania zabiegu ochrony roślin.


Źródło: piorin.gov.pl Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, fot. omafra.gov.on.ca (czerwiec 2011)

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.