poniedziałek, 27 czerwiec 2011 09:47

Mączniak rzekomy na plantacjach cebuli

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Na plantacjach cebuli stwierdzono obecność pierwszych objawów mączniaka rzekomego w postaci białoszarego nalotu na liściach cebuli. Jego rozwoju sprzyjają przelotne deszcze i ciepłe powietrze.


Zalecenia
Decyzję o terminie rozpoczęcia zwalczania mączniaka rzekomego na cebuli należy podjąć po przeprowadzeniu obserwacji i stwierdzeniu obecności objawów grzyba lub profilaktycznie w przypadku wystąpienia warunków sprzyjających rozwojowi mączniaka rzekomego - przelotne opady, ciepłe
i wilgotne noce.

Zaleca się wykonanie zabiegów chemicznych co 7-14 dni w zależności od panujących warunków pogodowych.

Aby ograniczyć występowanie choroby można profilaktycznie:

  • nie uprawiać cebuli w miejscach osłoniętych od wiatru,
  • plantacje cebuli z nasion i z rozsady zakładać z dala od plantacji cebuli nasiennej lub uprawianej z dymki,
  • prowadzić intensywne, profilaktyczne zabiegi chemiczne, zwłaszcza w okresach dużego zagrożenia chorobą,
  • w przypadku uprawy cebuli na tym samym stanowisku co w poprzednim sezonie, niszczyć odrosty cebul zimujących w glebie, nie później niż do połowy maja,
  • obserwować dokładnie (1-2 razy w tygodniu) plantacje nasienne i usuwać rośliny z pierwotnymi objawami choroby.


Środki ochrony roślin
Informacje o środkach ochrony roślin dopuszczonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi do obrotu i stosowania w Polsce są dostępne pod adresem: http://www.minrol.gov.pl > Informacje branżowe > Produkcja roślinna > Ochrona roślin.

Dodatkowe zalecenia i uwagi
Zaleca się wykonywać zabiegi środkami ochrony roślin z uwzględnieniem stosowania w pierwszej kolejności metod biologicznych, agrotechnicznych, hodowlanych lub integrowanej ochrony roślin.

Zgodnie z ustawą o ochronie roślin:

  • Można stosować wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu oraz zgodnie z etykietą-instrukcją stosowania, ściśle z podanymi w niej zaleceniami, oraz w taki sposób, aby nie dopuścić do zagrożenia zdrowia człowieka, zwierząt lub środowiska.
  • Środki ochrony roślin stosuje się sprzętem sprawnym technicznie.
  • Zabiegi przy użyciu środków ochrony roślin w produkcji rolnej i leśnictwie mogą być wykonywane przez osoby, które ukończyły szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin i posiadają aktualne zaświadczenie o ukończeniu tego szkolenia.
  • Posiadacze gruntów, na których prowadzone są zabiegi ochrony roślin, są obowiązani do prowadzenia ewidencji tych zabiegów i przechowywania jej co najmniej przez okres 2 lat od dnia wykonywania zabiegu ochrony roślin.


Źródło: piorin.gov.pl Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, fot. Howard F. Schwartz, Colorado State University, Bugwood.org, en.wikipedia.org (czerwiec 2011)

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.