piątek, 08 lipiec 2011 13:01

Rak bakteryjny drzew pestkowych

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

W sadach wiśniowych wystąpiło zagrożenie rakiem bakteryjnym drzew pestkowych. Decyzja o przeprowadzeniu zabiegu chemicznego powinna być poprzedzona obserwacjami.


Zalecenia
Ze względu na to, że na zagrożenie chorobą duży wpływ ma jej wystąpienie w ubiegłym sezonie w sadzie lub jego sąsiedztwie, należy posłużyć się danymi z obserwacji prowadzonych w tamtym okresie pod koniec kwitnienia, a także końca lipca oraz przełomu sierpnia i września.

Objawy chorobowe raka bakteryjnego drzew pestkowych na wiśni występują na wszystkich nadziemnych organach drzewa. Ocenę porażenia przeprowadza się w 4 miejscach sadu na próbie 100 liści i owoców.

W celu ochrony wiśni przed bakteriami wywołującymi raka bakteryjnego drzew pestkowych należy zastosować zabiegi chemiczne:
• pierwszy w fazie nabrzmiewania pąków,
• następne zgodnie z etykietą-instrukcją stosowania danego środka ochrony roślin.

Środki ochrony roślin
Informacje o środkach ochrony roślin dopuszczonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi do obrotu i stosowania w Polsce są dostępne pod adresem: http://www.minrol.gov.pl > Informacje branżowe > Produkcja roślinna > Ochrona roślin.

Zgodnie z ustawą o ochronie roślin:
• Zabiegi środkami ochrony roślin wykonuje się z uwzględnieniem stosowania w pierwszej kolejności metod biologicznych, agrotechnicznych, hodowlanych lub integrowanej ochrony roślin.
• Można stosować wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu oraz zgodnie z etykietą-instrukcją stosowania, ściśle z podanymi w niej zaleceniami, oraz w taki sposób, aby nie dopuścić do zagrożenia zdrowia człowieka, zwierząt lub środowiska.
• Środki ochrony roślin stosuje się sprzętem sprawnym technicznie.
• Zabiegi przy użyciu środków ochrony roślin w produkcji rolnej i leśnictwie mogą być wykonywane przez osoby, które ukończyły szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin i posiadają aktualne zaświadczenie o ukończeniu tego szkolenia.
• Posiadacze gruntów, na których prowadzone są zabiegi ochrony roślin, są obowiązani do prowadzenia ewidencji tych zabiegów i przechowywania jej co najmniej przez okres 2 lat od dnia wykonywania zabiegu ochrony roślin.

Źródło: piorin.gov.pl Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (lipiec 2011)

 

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.