poniedziałek, 11 lipiec 2011 13:54

Uważaj, chwościk buraka atakuje!

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Plantacjom buraka zagraża chwościk buraka. Decyzję o sposobie i terminie zwalczania chwościka buraka na plantacjach buraka cukrowego i pastewnego należy podjąć po przeprowadzeniu obserwacji.


Infekcjom i rozwojowi choroby sprzyjają:
• wysoka wilgotność powietrza
• temperatury wynoszące 25 - 35oC.

Zalecenia
Zabiegi zwalczające wykonuje się zapobiegawczo lub z chwilą wystąpienia pierwszych objawów choroby. Jako próg szkodliwości przyjmuje się stwierdzenie na obrzeżach pól 5 proc. roślin ze średnio dziesięcioma plamami.

W warunkach sprzyjających rozwojowi patogena, kontynuuje się ochronę buraka, przeprowadzając kolejne zabiegi przy użyciu środków ochrony roślin, z zachowaniem okresów karencji.

Środki ochrony roślin
Informacje o środkach ochrony roślin dopuszczonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi do obrotu i stosowania w Polsce są dostępne pod adresem: http://www.minrol.gov.pl > Informacje branżowe > Produkcja roślinna > Ochrona roślin.

Zgodnie z ustawą o ochronie roślin:
• Zabiegi środkami ochrony roślin zaleca wykonywać się z uwzględnieniem stosowania w pierwszej kolejności metod biologicznych, agrotechnicznych, hodowlanych lub integrowanej ochrony roślin.
• Można stosować wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu oraz zgodnie z etykietą-instrukcją stosowania, ściśle z podanymi w niej zaleceniami, oraz w taki sposób, aby nie dopuścić do zagrożenia zdrowia człowieka, zwierząt lub środowiska.
• Środki ochrony roślin stosuje się sprzętem sprawnym technicznie.
• Zabiegi przy użyciu środków ochrony roślin w produkcji rolnej i leśnictwie mogą być wykonywane przez osoby, które ukończyły szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin i posiadają aktualne zaświadczenie o ukończeniu tego szkolenia.
• Posiadacze gruntów, na których prowadzone są zabiegi ochrony roślin, są obowiązani do prowadzenia ewidencji tych zabiegów i przechowywania jej co najmniej przez okres 2 lat od dnia wykonywania zabiegu ochrony roślin.

Źródło: piorin.gov.pl Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, fot. Rommel, Cátia Cristina objetoseducacionais2.mec.gov.br (lipiec 2011)

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.