piątek, 23 grudzień 2011 08:30

Warzywa gruntowe w liczbach – raport zbiorów w 2011 r.

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Warunki wegetacji warzyw gruntowych w bieżącym roku były bardzo zróżnicowane i zależne od rejonu kraju. Trudne warunki wegetacji panowały w zachodniej i północno- zachodniej części Polski. W tych rejonach wschody oraz początkowy rozwój roślin przebiegały przeważnie w niesprzyjających warunkach (chłody w kwietniu oraz silne majowe przymrozki).


W wielu rejonach kraju w maju i w czerwcu wystąpił także niedobór wilgoci w glebie. Lipcowe opady deszczu poprawiły znacznie uwilgotnienie gleby, wpływając korzystnie na dalszą wegetację, chociaż późniejszy nadmiar opadów (w drugiej połowie lipca) spowodował pogorszenie jakości niektórych gatunków warzyw. Zmniejszenie ilości opadów w sierpniu i we wrześniu znacząco poprawiło dalsze warunki wegetacji warzyw gruntowych i ich jakość.

Poprawa warunków agrometeorologicznych miała wpływ na wzrost ich plonowania, zwłaszcza odmian zbieranych w późniejszym terminie. Warunki tegorocznej wegetacji warzyw były szczególnie sprzyjające dla warzyw korzeniowych i kapustnych. Zbiory większości podstawowych gatunków warzyw gruntowych szacuje się na poziomie wyższym od ubiegłorocznego i wyższym od szacowanego we wrześniu. Warunki tegorocznej wegetacji były szczególnie korzystne dla późniejszych odmian warzyw kapustnych i korzeniowych oraz dla ogórków.

Szacuje się, że łączna produkcja warzyw gruntowych w 2011 r. wyniosła około 4,8 mln t i była wyższa od produkcji roku poprzedniego. Przewiduje się, że w porównaniu do roku ubiegłego wyższe były zbiory wszystkich podstawowych gatunków warzyw gruntowych.

Według wynikowego szacunku rzeczoznawców terenowych GUS warunki wegetacji dla kapusty, szczególnie odmian późniejszych, były w bieżącym roku bardzo dobre, a łączna produkcja tego gatunku była wyższa od ubiegłorocznej i wyniosła ponad 1,2 mln t. Tegoroczne plonowanie i zbiory kalafiorów ocenia się również wyżej w porównaniu do roku ubiegłego. Z uwagi na bardzo dobre plonowanie odmian późnych, produkcję tego gatunku ocenia się na ok. 235 tys. t, tj. znacznie wyżej niż w poprzednim szacunku.

Zbiory i plonowanie cebuli szacuje się na ok. 675 tys. t poziomie zdecydowanie wyższym niż w 2010 r. i nieco wyższym od szacowanego we wrześniu. Z uwagi na bardzo dobre warunki wegetacji dla warzyw korzeniowych, zwłaszcza w okresie ich dorastania, produkcję marchwi jadalnej ocenia się na ok. 888 tys. t, tj. wyżej od produkcji roku ubiegłego, a także wyżej od szacownej we wrześniu.

Podobnie, na znacznie wyższym poziomie szacuje się tegoroczne zbiory buraków ćwikłowych – ocenia się je na ok. 371 tys. t. Przewiduje się, że zbiory warzyw ciepłolubnych były również wyższe od ubiegłorocznych, a także wyższe od szacowanych we wrześniu.

Tegoroczną produkcję ogórków ocenia się na ok. 296 tys. t, a pomidorów na ok. 272 tys. t. Szacuje się, że łączna produkcja warzyw z grupy „pozostałe" była również wyższa od szacowanej we wrześniu, lecz nieco niższa od uzyskanej w 2010 r. Zbiory warzyw z tej grupy ocenia się w bieżącym roku na ok. 832 tys. t.

 


Źródło: stat.gov.pl GUS „Badanie Produkcji Roślinnej. Wynikowy szacunek głównych ziemiopłodów roślinnych i ogrodniczych w 2011 r." (grudzień 2011) 

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.