piątek, 23 grudzień 2011 08:39

Owoce z drzew – raport zbiorów w 2011 r.

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

W sepcjalnym raporcie GUS podaje, że warunki wegetacji dla drzew owocowych, począwszy od przezimowania, poprzez kwitnienie, po dorastanie owoców, były w bieżącym sezonie bardzo zróżnicowane w zależności od rejonu kraju.


Przezimowanie roślin sadowniczych było zależne od położenia plantacji i gatunku. Największe straty mrozowe wystąpiły w brzoskwiniach, gruszach, czereśniach i jabłoniach. Ponadto na części niżej położonych plantacji, które uległy zalaniu w poprzednim roku, wystąpiły straty spowodowane przegniciem korzeni i plantacje te przeznaczone zostały do wykarczowania (były to głównie plantacje wiśni, śliw i czereśni).

Kwitnienie drzew owocowych było na ogół obfite, lecz na plantacjach w rejonach zachodniej i północnej Polski na początku maja wystąpiły bardzo silne przymrozki (miejscami do -11C°), które uszkodziły kwiaty i zawiązki owoców. Na niektórych plantacjach dotkniętych przez ekstremalnie trudne warunki straty w owocowaniu dochodziły nawet do 100%. W wielu rejonach niskie temperatury powietrza w czasie kwitnienia i związany z tym słaby oblot pszczół nie sprzyjały także zapylaniu, a w rejonach dotkniętych przez wiosenne mrozy owoce często zawiązywały się z tak zwanych drugich kwiatów i w związku z tym były zniekształcone (szczególnie gruszki i jabłka).

Na obniżenie zbiorów w Wielkopolsce i na Kujawach, może mieć także wpływ utrzymujący się przez niemal dwa miesiące (maj i część czerwca) niedobór wilgoci w glebie. W warunkach bieżącego sezonu zaznaczył się wyraźny podział kraju na dwie części: południowo-wschodnią, w której warunki wegetacji dla drzew owocowych były zdecydowanie korzystne, a plonowanie dość wysokie oraz północno-zachodnią, gdzie warunki wegetacji były bardzo trudne i straty duże (szczególnie dotyczyło to rejonu Wielkopolski).

Warunki dla dorastania owoców w sierpniu i później jesienią były na ogół korzystne w całym kraju. Dobre uwilgotnienie gleby oraz korzystny rozkład temperatur sprzyjał wzrostowi jabłek, gruszek i śliwek.

Według wynikowego szacunku zbiory owoców z drzew w bieżącym roku były zdecydowanie wyższe od niezbyt wysokich zbiorów uzyskanych w roku 2010 i wyniosły ponad 2,9 mln ton. Ocenia się, że tegoroczna łączna produkcja owoców z drzew była także wyższa od średniej produkcji z lat 2001 – 2005.

Ocenia się, że wyższa od ubiegłorocznej była produkcja wszystkich gatunków owoców z drzew, z wyjątkiem brzoskwiń i orzechów włoskich. Szczególnie duży wzrost produkcji do roku poprzedniego oszacowano dla gruszek i jabłek.

Szacuje się, że zbiory jabłek w 2011 r. wyniosły blisko 2,5 mln t i były znacznie wyższe od słabych zbiorów ubiegłorocznych, a także wyższe od średniej z lat 2001 – 2005. Podobnie jak w roku ubiegłym, zanotowano duże zróżnicowanie plonowania między poszczególnymi odmianami. Obserwuje się ponadto znaczne różnice w wysokości i jakości zbiorów zależnie od rejonu kraju. Plonowanie jabłek w zachodniej Polsce było bardzo niskie z uwagi na wystąpienie wiosennych mrozów w czasie kwitnienia. Ponadto plon uzyskany z plantacji dotkniętych wiosennymi mrozami był bardzo niskiej jakości, w dużej części przeznaczony do przerobu przemysłowego.

W rejonach, gdzie sady nie zostały dotknięte przez mrozy, warunki dla dorastania jabłek były wyjątkowo korzystne i w związku z tym owoce były bardzo dobrze wyrośnięte. Zbyt duże wyrośnięcie jabłek może wpłynąć na obniżenie ich jakości przechowalniczej.

Mimo strat w plonowaniu w zachodniej części kraju, według oceny rzeczoznawców produkcja gruszek w bieżącym roku była znacznie wyższa w porównaniu do dość niskich zbiorów roku poprzedniego, lecz zdecydowanie niższa od średniej z lat 2001 – 2005. Według ostatniego szacunku produkcja gruszek wyniosła ok. 63 tys. t, tj. nieco mniej niż szacowano
we wrześniu. Warunki dorastania owoców tego gatunku, podobnie jak dla dorastania jabłek, były bardzo korzystne, jedynie gruszki z plantacji dotkniętych wiosennymi mrozami były przeważnie zniekształcone, wiele owoców było partenokarpicznych, tj. beznasiennych.

Podobnie jak w przypadku jabłek, zniekształcone gruszki nadawały się jedynie do przemysłu. Tegoroczne zbiory śliwek ocenia się na ok. 92 tys. t, tj. wyżej w porównaniu do roku poprzedniego, lecz zdecydowanie niżej od średniej z lat 2001 – 2005. W wielu rejonach kraju dotkniętych wiosennymi przymrozkami wystąpiły bardzo duże straty w plonowaniu wczesnych odmian śliw. Jednak poprawa warunków dalszej wegetacji pozwoliła osiągnąć dość dobre zbiory odmian późniejszych.

W bieżącym roku wystąpiło duże zróżnicowanie w plonowaniu śliw w zależności od odmiany. Według szacunku rzeczoznawców GUS produkcja wiśni w bieżącym roku była wyższa od bardzo słabych zbiorów ubiegłorocznych, lecz niższa od średniej produkcji z lat 2001–2005. Lipcowe opady spowodowały także spękanie owoców na niektórych plantacjach. W tych rejonach kraju, gdzie warunki były korzystne wiśnie dobrze zawiązały owoce i plonowanie było dość wysokie.

Zbiory czereśni w bieżącym roku ocenia się na około 38 tys. t, tj. na poziomie nieco niższym od zbiorów roku poprzedniego, a także niższym od średnich zbiorów z lat 2001–2005. Owoce tego gatunku były na ogół gorszej jakości (spękanie z powodu deszczu oraz z uwagi na nieskuteczność zabiegów ochrony roślin porażone przez szkodniki - nasionnica trześniówka).

Zbiory pozostałych owoców z drzew oszacowano na ok. 24 tys. t, tj. na poziomie średniej produkcji z lat 2001 – 2005. W porównaniu z rokiem 2010 szacuje się zwłaszcza duży spadek produkcji brzoskwiń i orzechów włoskich, które szczególnie ucierpiały z powodu zimowych mrozów i wiosennych przymrozków.

 


Źródło: stat.gov.pl GUS „Badanie Produkcji Roślinnej. Wynikowy szacunek głównych ziemiopłodów roślinnych i ogrodniczych w 2011 r." (grudzień 2011) 

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.