wtorek, 19 kwiecień 2011 12:33

Łamliwość źdźbła zbóż i traw już zaobserwowano – uważaj!

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa ostrzega, że plantacjom pszenicy ozimej zagraża łamliwość źdźbła zbóż i traw. Zjawisko to ma miejsce szczególnie w województwie wielkopolskim. Jak rozpoznać łamliwość źdźbła i czym zwalczać? Oto kilak informacji.


Decyzję o sposobie i terminie zwalczania łamliwości źdźbła zbóż i traw na pszenicy ozimej należy podjąć po przeprowadzeniu obserwacji.

Najważniejsze informacje o chorobie
Choroba rozwija się bardzo szybko w sezonie o chłodnej i wilgotnej wiośnie. Szkodliwość choroby zwiększa susza na początku lata. Pierwsze objawy trudne do rozpoznania mogą wystąpić już jesienią na młodych roślinach. Wyraźne objawy choroby pojawiają się w fazie strzelania w źdźbło lub w fazie kłoszenia, najpierw na pochwach liściowych, później na źdźbłach dolnych międzywęźli.

Metody ochrony
Zabiegi przy użyciu środków ochrony roślin stosuje się zapobiegawczo lub z chwilą wystąpienia pierwszych objawów choroby, od początku fazy strzelania w źdźbło do fazy drugiego kolanka.

Próg ekonomicznej szkodliwości wynosi:

  •  około 20 proc. źdźbeł z objawami (początkowe objawy choroby) stwierdzanych od początku fazy strzelania w źdźbło do fazy 2 kolanka.


Ograniczyć występowanie choroby można także poprzez:

  •  stosowanie właściwego płodozmianu
  •  późny siew jesienny
  •  wykonanie wczesnej podorywki i dokładnej orki jesiennej
  •  uprawę odmian o małej wrażliwości na chorobę


Środki ochrony roślin
Informacje o środkach ochrony roślin dopuszczonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
do obrotu i stosowania w Polsce są dostępne pod adresem: http://www.minrol.gov.pl > Informacje branżowe > Produkcja roślinna > Ochrona roślinUwagi:

Co można zrobić?

  •  Zaleca się wykonywać zabiegi środkami ochrony roślin z uwzględnieniem stosowania w pierwszej kolejności metod biologicznych, agrotechnicznych, hodowlanych lub integrowanej ochrony roślin.
  •  Można stosować wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu oraz zgodnie z etykietą-instrukcją stosowania, ściśle z podanymi w niej zaleceniami, oraz w taki sposób, aby nie dopuścić do zagrożenia zdrowia człowieka, zwierząt lub środowiska.
  •  Środki ochrony roślin stosuje się sprzętem sprawnym technicznie.
  •  Zabiegi przy użyciu środków ochrony roślin w produkcji rolnej i leśnictwie mogą być wykonywane przez osoby, które ukończyły szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin i posiadają aktualne zaświadczenie o ukończeniu tego szkolenia.
  •  Posiadacze gruntów, na których prowadzone są zabiegi ochrony roślin, są obowiązani do prowadzenia ewidencji tych zabiegów i przechowywania jej co najmniej przez okres 2 lat od dnia wykonywania zabiegu ochrony roślin.


Źródło: piorin.gov.pl Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (2011), fot.: Marek Korbas / IOR-PIB

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.